Skip to content

38 Richard Mine RdWharton, NJ 07885

Built 1937

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Feb 12, 1997

Property Information

Block11402
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,245
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,200
41%
Improvement Value:$236,400
59%
Total Assessment$400,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+3.8%
2024$9,076+3.4%
2023$8,778+2.0%
2022$8,603+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4532, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1937