Skip to content

6 Richard Mine RdWharton, NJ 07885

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2015

Property Information

Block11402
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,282
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,100
36%
Improvement Value:$296,100
64%
Total Assessment$459,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,706+3.8%
2024$10,312+4.9%
2023$9,831+2.1%
2022$9,625+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940