Skip to content

613 Mt Hope AveWharton, NJ 07885

Built 1944

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 29, 2003

Property Information

Block11403
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SFG2 P
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,654
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,500
44%
Improvement Value:$210,900
56%
Total Assessment$376,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,861+3.9%
2024$8,531+6.9%
2023$7,980+2.0%
2022$7,821+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5974, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1944