Skip to content

588 Mt Hope RdWharton, NJ 07885

Built 1900

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block11403
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,514
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,900
39%
Improvement Value:$261,200
61%
Total Assessment$431,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,264+3.8%
2024$9,887+3.3%
2023$9,570+2.0%
2022$9,381+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900