Skip to content

75 Richard Mine Rd(Block 11405 Lot 3)Dover, NJ 07801

Built 1969

Last Sale Price
$357,500
Last Sale Date
Jul 19, 2016

Property Information

Block11405
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,900
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,100
39%
Improvement Value:$255,200
61%
Total Assessment$418,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+3.8%
2024$9,604+2.8%
2023$9,343+2.1%
2022$9,154+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$357,500

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 22959, Page 33Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5516, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1969