Skip to content

106 Richard Mine RdDover, NJ 07801

Built 1934

Owner
---
Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block11407
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,554
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,000
49%
Improvement Value:$182,000
51%
Total Assessment$354,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,382+2.7%
2024$8,158+3.0%
2023$7,921+1.9%
2022$7,773+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,554DeedBook 25009, Page 1595Recorded11/7/2025

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,554DeedBook 24698, Page 1738Recorded1/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 1934