Skip to content

118 Richard Mine RdDover, NJ 07801

Built 1900

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block11407
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,898
Acreage1.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,800
41%
Improvement Value:$226,500
59%
Total Assessment$385,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,141+3.8%
2024$8,806+2.7%
2023$8,574+2.0%
2022$8,407+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 22142, Page 1831

Property Built

Built

Year Built: 1900