Skip to content

617 Mt Hope AveWharton, NJ 07885

Built 1940

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block11403
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,680
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,500
32%
Improvement Value:$353,800
68%
Total Assessment$519,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,412+3.7%
2024$11,968+63.8%
2023$7,305+2.0%
2022$7,159+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,680DeedBook 24489, Page 1689Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$353,000
Sq Ft1,408DeedBook 24396, Page 797Recorded4/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1940