Skip to content

356 Richard Mine RdWharton, NJ 07885

Built 1939

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block11507
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage874
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,300
56%
Improvement Value:$116,100
44%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,207+4.1%
2024$5,964+3.3%
2023$5,772+2.1%
2022$5,656+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1939