Skip to content

360 Richard Mine RdWharton, NJ 07885

Built 1928

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 21, 2007

Property Information

Block11507
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage816
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
53%
Improvement Value:$136,700
47%
Total Assessment$288,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,843+4.0%
2024$6,578+3.4%
2023$6,363+2.0%
2022$6,239+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 20769, Page 321

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5673, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1928