Skip to content

57 Old Middletown RdWharton, NJ 07885

Built 1984

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block20202
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,317
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,900
33%
Improvement Value:$387,400
67%
Total Assessment$578,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,784+3.7%
2024$13,298+7.0%
2023$12,428+2.6%
2022$12,111+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft2,317DeedBook 24033, Page 840Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 6017, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1984