Skip to content

19 Ridge RdWharton, NJ 07885

Built 1981

Owner
---
Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block20203
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,268
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,500
37%
Improvement Value:$318,700
63%
Total Assessment$505,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,046+3.2%
2024$11,669+1.8%
2023$11,463+2.7%
2022$11,165+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft2,268DeedBook 24869, Page 543Recorded1/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1981