Skip to content

7 Ridge RdWharton, NJ 07885

Built 1981

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block20203
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,780
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,900
34%
Improvement Value:$353,400
66%
Total Assessment$535,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,812+3.6%
2024$12,362-0.5%
2023$12,422+2.6%
2022$12,103+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981