Skip to content

67 Old Middletown RdWharton, NJ 07885

Built 1930

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block20204
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class16
Description2SFG1 1.5SSG3
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,568
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,200
40%
Improvement Value:$283,500
60%
Total Assessment$470,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,087+3.8%
2024$10,680+3.6%
2023$10,305+2.0%
2022$10,103+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930