Skip to content

451 Mt Hope RdWharton, NJ 07885

Built 1963

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jul 9, 2015

Property Information

Block20204
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,732
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,900
56%
Improvement Value:$130,200
44%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,028+4.2%
2024$6,746+3.9%
2023$6,496+2.1%
2022$6,364-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 22759, Page 1864Recorded8/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1963