Skip to content

19 Old Middletown RdRockaway, NJ 07866

Built 1968

Last Sale Price
$85,625
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block20203
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,834
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,400
48%
Improvement Value:$239,100
52%
Total Assessment$457,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,602+4.5%
2024$10,150+7.7%
2023$9,422+0.5%
2022$9,375+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$85,625

From:

To:

Sq Ft1,834DeedBook 23206, Page 1Recorded9/15/2017

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 21580, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1968