Skip to content

5 Midway CtRockaway, NJ 07866

Built 1968

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block20302
Lot37
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,642
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,400
57%
Improvement Value:$189,000
43%
Total Assessment$436,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,128+2.9%
2024$9,843+9.3%
2023$9,002+1.8%
2022$8,841+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,642DeedBook 22634, Page 833Recorded12/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1968