Skip to content

52 Circle DrRockaway, NJ 07866

Built 1968

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block20303
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,862
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,100
45%
Improvement Value:$306,900
55%
Total Assessment$558,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,074+3.0%
2024$12,698+14.5%
2023$11,094+1.9%
2022$10,890+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,862DeedBook 24442, Page 55Recorded6/30/2022

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 21917, Page 642

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 5694, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1968