Skip to content

7 Ute PlRockaway, NJ 07866

Built 1978

Last Sale Price
$567,500
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block20301
Lot49
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,872
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,200
42%
Improvement Value:$292,200
58%
Total Assessment$505,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,807+4.3%
2024$11,320+15.6%
2023$9,788+0.6%
2022$9,730+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$567,500
Sq Ft1,872DeedBook 24581, Page 1184Recorded3/24/2023

Property Sale

Sale
$377,500
Sq Ft1,872DeedBook 24509, Page 1927Recorded10/13/2022

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6553, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1978