Skip to content

54 Circle DrRockaway, NJ 07866

Built 1967

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block20303
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,720
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,800
53%
Improvement Value:$223,600
47%
Total Assessment$475,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,071+2.9%
2024$10,758+9.5%
2023$9,828+1.8%
2022$9,654+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 22790, Page 158Recorded9/30/2015

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 6375, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1967