Skip to content

1 Circle DrRockaway, NJ 07866

Built 1968

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 22, 2009

Property Information

Block20305
Lot106
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,300
40%
Improvement Value:$373,600
60%
Total Assessment$621,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,625+3.0%
2024$14,196+7.0%
2023$13,268+1.9%
2022$13,015+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 21520, Page 1178

Property Built

Built

Year Built: 1968