Skip to content

11 Lenape AveRockaway, NJ 07866

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2009

Property Information

Block20502
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,266
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,900
50%
Improvement Value:$230,700
50%
Total Assessment$457,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,615+4.6%
2024$10,152+8.1%
2023$9,391+0.4%
2022$9,350+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4817, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1961