Skip to content

15 Nokomis AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2009

Property Information

Block21904
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,260
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,100
39%
Improvement Value:$366,300
61%
Total Assessment$602,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,130+4.2%
2024$13,563+6.3%
2023$12,765+0.9%
2022$12,657+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 20645, Page 1079

Property Built

Built

Year Built: 1962