Skip to content

6 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block21603
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,320
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
37%
Improvement Value:$401,700
63%
Total Assessment$634,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,892+4.2%
2024$14,298+6.0%
2023$13,483-3.6%
2022$13,981+11.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,320DeedBook 23689, Page 121Recorded1/8/2020

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft965DeedBook 23540, Page 844Recorded5/21/2019

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft965DeedBook 23435, Page 1237Recorded10/19/2018

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 22297, Page 1198

Property Sale

Sale
$326,000
DeedBook 20577, Page 997

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 6155, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1953