Skip to content

7 Lenape AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2011

Property Information

Block20502
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,673
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
51%
Improvement Value:$218,000
49%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,060+4.7%
2024$9,608+5.6%
2023$9,099+0.4%
2022$9,066+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5041, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1954