Skip to content

124 Cayuga AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block20601
Lot44
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,684
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
54%
Improvement Value:$192,600
46%
Total Assessment$422,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,753+4.6%
2024$9,320+8.7%
2023$8,571+0.3%
2022$8,549+9.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,684DeedBook 23591, Page 567Recorded8/14/2019

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 21193, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1962