Skip to content

7 Old Middletown RdRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Jul 30, 1998

Property Information

Block20503
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,952
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,900
51%
Improvement Value:$215,700
49%
Total Assessment$436,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,128+4.5%
2024$9,693+8.0%
2023$8,971+0.4%
2022$8,935+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 4817, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1965