Skip to content

56 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$213,500
Last Sale Date
May 25, 1995

Property Information

Block11101
Lot30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,957
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
43%
Improvement Value:$308,700
57%
Total Assessment$546,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,484+1.4%
2024$12,309+5.8%
2023$11,639+1.9%
2022$11,427+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$213,500
DeedBook 4190, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1969