Skip to content

24 N Brookside DrRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block20504
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage946
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,600
66%
Improvement Value:$126,600
34%
Total Assessment$371,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,502+4.8%
2024$8,111+9.8%
2023$7,384+8.6%
2022$6,801+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft946DeedBook 23862, Page 1371Recorded9/1/2020

Property Sale

Sale
$239,900

From:

To:

Sq Ft946DeedBook 22999, Page 154Recorded10/5/2016

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 21487, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1954