Skip to content

32 Algonquin AveRockaway, NJ 07866

Built 1950

Last Sale Price
$154,900
Last Sale Date
Mar 29, 1999

Property Information

Block20602
Lot46
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,551
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,800
61%
Improvement Value:$154,500
39%
Total Assessment$399,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,182+4.7%
2024$8,767+9.1%
2023$8,034+0.0%
2022$8,032+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 4955, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1950