Skip to content

19 S Brookside DrRockaway, NJ 07866

Built 1950

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Apr 18, 2023

Property Information

Block20504
Lot34
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,816
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,500
53%
Improvement Value:$222,200
47%
Total Assessment$470,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,902+4.5%
2024$10,436+7.8%
2023$9,678+0.4%
2022$9,642+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,816DeedBook 24592, Page 1568Recorded4/26/2023

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4299, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1950