Skip to content

16 Delaware AveRockaway, NJ 07866

Built 1970

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block20505
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,596
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
57%
Improvement Value:$175,500
43%
Total Assessment$405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,341+4.7%
2024$8,919+9.1%
2023$8,176+0.1%
2022$8,165+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 6120, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1970