Skip to content

61 Miami TrlRockaway, NJ 07866

Built 1970

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 11, 2005

Property Information

Block20801
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,550
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,600
56%
Improvement Value:$182,100
44%
Total Assessment$416,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,620+4.6%
2024$9,195+8.8%
2023$8,452+0.2%
2022$8,438+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6407, Page 45

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 5807, Page 242

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5115, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1970