Skip to content

33 N Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Oct 28, 1999

Property Information

Block20903
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,397
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,500
64%
Improvement Value:$129,000
36%
Total Assessment$356,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,166+4.9%
2024$7,783+10.4%
2023$7,050-0.1%
2022$7,060+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 5081, Page 110

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4625, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1952