Skip to content

126 Cayuga AveRockaway, NJ 07866

Built 1970

Last Sale Price
$40,606
Last Sale Date
Dec 9, 2016

Property Information

Block20601
Lot45
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,378
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,400
50%
Improvement Value:$238,700
50%
Total Assessment$475,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,035+4.5%
2024$10,564+7.8%
2023$9,802+0.4%
2022$9,759+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$40,606

From:

To:

Sq Ft2,378DeedBook 23045, Page 1108Recorded12/15/2016

Property Sale

Sale
$381,000
DeedBook 21129, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1970