Skip to content

143 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1971

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block20702
Lot36
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,284
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,700
45%
Improvement Value:$331,900
55%
Total Assessment$603,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,407+3.7%
2024$13,899+13.3%
2023$12,272+1.6%
2022$12,080+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft2,284DeedBook 24452, Page 1590Recorded7/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1971