Skip to content

196 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2017

Property Information

Block20801
Lot49
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage965
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,200
68%
Improvement Value:$101,300
32%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,220+5.0%
2024$6,875+11.0%
2023$6,195-0.3%
2022$6,216+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 5419, Page 136

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4754, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1954