Skip to content

186 W Lake Shore Dr(Block 20801 Lot 54)Rockaway, NJ 07866

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 24, 2020

Property Information

Block20801
Lot54
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,257
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,400
44%
Improvement Value:$309,200
56%
Total Assessment$547,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,779+4.3%
2024$12,257+6.5%
2023$11,511+0.7%
2022$11,429+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953