Skip to content

138 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1950

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 30, 1999

Property Information

Block20801
Lot78
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,100
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,300
64%
Improvement Value:$137,600
36%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,677+4.7%
2024$8,284+9.1%
2023$7,592-0.1%
2022$7,597+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5048, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1950