Skip to content

233 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1998

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 21, 2016

Property Information

Block20901
Lot36
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class16
Description2S G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,430
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,100
40%
Improvement Value:$346,800
60%
Total Assessment$580,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,602+4.2%
2024$13,054+6.2%
2023$12,294+0.8%
2022$12,194+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,430DeedBook 22856, Page 1967Recorded2/8/2016

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 20832, Page 1022

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5835, Page 144

Property Sale

Sale
$276,500
DeedBook 5439, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$31,160
DeedBook 4689, Page 160