Skip to content

6 Comanche AveRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 19, 2015

Property Information

Block21001
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,170
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,700
95%
Improvement Value:$11,600
5%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,733+5.0%
2024$7,363+10.9%
2023$6,638-0.3%
2022$6,656+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 22811, Page 1245Recorded11/10/2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 21394, Page 1295

Property Built

Built

Year Built: 1952