Skip to content

125 Erie AveRockaway, NJ 07866

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block21006
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,140
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
49%
Improvement Value:$236,400
51%
Total Assessment$463,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,756+4.5%
2024$10,289+8.0%
2023$9,524+0.4%
2022$9,483+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 20898, Page 243

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 4466, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1964