Skip to content

123 Erie AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block21006
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,204
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
62%
Improvement Value:$141,300
38%
Total Assessment$368,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,454+4.9%
2024$8,061+10.0%
2023$7,325-0.1%
2022$7,330+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,204DeedBook 24711, Page 282Recorded2/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 1954