Skip to content

105 Erie AveRockaway, NJ 07866

Built 1964

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block21006
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,228
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
54%
Improvement Value:$192,500
46%
Total Assessment$419,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,694+4.7%
2024$9,260+8.8%
2023$8,511+0.3%
2022$8,489+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 23822, Page 1602Recorded7/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1964