Skip to content

20 Erie AveRockaway, NJ 07866

Built 1978

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block21003
Lot55
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,500
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,200
54%
Improvement Value:$194,700
46%
Total Assessment$420,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,725+4.6%
2024$9,294+7.1%
2023$8,681+0.3%
2022$8,657+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 23931, Page 206Recorded11/12/2020

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 6026, Page 56

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4644, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1978