Skip to content

123 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21102
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,991
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,800
53%
Improvement Value:$222,200
47%
Total Assessment$474,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,861+4.5%
2024$10,394+7.8%
2023$9,641+0.3%
2022$9,608+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952