Skip to content

111 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1975

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 15, 2005

Property Information

Block21102
Lot41
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,809
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,400
47%
Improvement Value:$280,000
53%
Total Assessment$530,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,343+5.0%
2024$11,758+7.0%
2023$10,986+0.6%
2022$10,924+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$440,000
DeedBook 6529, Page 77

Property Sale

SaleMulti
$427,000
DeedBook 6351, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1975