Skip to content

89 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block21102
Lot52
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage828
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,300
62%
Improvement Value:$142,900
38%
Total Assessment$376,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,641+4.8%
2024$8,247+9.7%
2023$7,515-0.1%
2022$7,520+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5069, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1962