Skip to content

13 Erie AveRockaway, NJ 07866

Built 1979

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 22, 2001

Property Information

Block21201
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,932
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,100
54%
Improvement Value:$199,600
46%
Total Assessment$430,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714+4.8%
2024$9,273+8.8%
2023$8,522+0.3%
2022$8,497+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5403, Page 235

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 4875, Page 333

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4245, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1979