Skip to content

42 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 25, 2020

Property Information

Block21301
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,836
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,800
50%
Improvement Value:$245,700
50%
Total Assessment$494,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,479+5.8%
2024$10,848+7.5%
2023$10,086+11.4%
2022$9,051+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 23811, Page 1500Recorded7/9/2020

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 21673, Page 1346

Property Built

Built

Year Built: 1952